מהו טייזר?

טייזר הינו אקדח מרוכז בתוכו חנקן דחוס שבאמצעותו נורים שני חצים למרחק של עד 10 מטרים. החצים מחוברים לאקדח על ידי חוטים המעבירים זרם חשמלי לגוף האדם וגורמים להלם חשמלי המשפיע על מערכת העצבים החיצונית והפנימית וכתוצאה מכך, לאובדת השליטה במערכת העצבים והשרירים, לא נעים בלשון המעטה. לכאורה מדובר בנשק גאוני שנשמע עתידני. בפועל העוול שהנשק הזה גורם הוא עצום, משום שרואים שהאצבע קלה מאוד על ההדק. אנחנו נחשפים יותר ויותר לתלונות על שימוש מופרז ובלתי הוגן בטייזר, גם כאשר אין הרכח. לפעמים השימוש הוא מוגזם, באופן שגם כאשר העצור מרותק, השוטר עושה שימוש נוסף שאין בו צורך.

הבסיס החוקי לשימוש בטייזר הינו בפקודת הסדר הפלילי מעצר וחיפוש, וכן בחוק הסדר הפלילי, המתירים למשטרת ישראל למעשה לעשות שימוש בכח לצורך מעצר, או הגנה עצמית של שוטרים בגז, בחשמל או בכל אמצעי סביר אחר, תלוי בנסיבות מעשה והעושה. להרחבה בנוהלי השימוש בתייזר שפורסם באתר משטרת ישראל.

תלונה על שימוש לא הוגן בטייזר:

אם הייתם עדים לשימוש שאינו הוגן ואשר חורג מהוראות והנהלים בחוק, פנה לעורך דין פלילי מנוסה, שיפעל כנגד השימוש והמשתמש בטייזר, באחת מהדרכים העומדות לרשותו ובינהן פניה למח"ש – מחלקה לחקירות שוטרים או יח"ס – יחידה לחקירות סוהרים.