עבירות מין הן עבירות אשר פוגעות באופן ישיר בגוף האדם ולא בכדי המחוקק מצא לנכון להחמיר מאוד בעבירות מין. כמו כן, בחוק הישראלי קיימים מספר סוגים של עבירות מין, חלקן חמורות יותר וחלקן חמורות פחות. לכן, במאמר שלהלן, נסביר אילו עבירות מין קיימות בחוק הישראלי ואילו מאפיינים נלווים לעבירות מין – לרבות שימוש בסם אונס. כן, נציג המלצות כיצד כדאי לפעול בעת חקירה פלילית, אם נחשדתם בביצוע עבירה פלילית. כל זאת – לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים:

הערה – המאמר שלהלן הוא מאמר כללי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

החוק הפלילי בישראל:

הלכה ולמעשה, עבירות המין במדינת ישראל קבועות בעיקרן בחוק אחד, אשר נקרא חוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"). חוק העונשין מהווה קודקס של כל העבירות הפליליות בישראל. במקביל, ישנה עבירת מין נוספת, אשר קבועה בחוק נפרד, הנקרא חוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ו – 1998 (להלן: "החוק למניעת הטרדה מינית"). בחלק הבא, נציג סקירה של עבירות המין המוכרות.

עבירות מין בחוק הישראלי:

הבה נדון בעבירות המין המוכרות, לפי המשפט הישראלי:

עבירת האונס – עבירת האונס היא העבירה החמורה ביותר במשפט הישראלי, במידה ומדובר בעבירות מין. עבירת אונס היא עבירה של החדרת חפץ או איבר, לאיבר מינה של האישה, ללא הסכמתה החופשית. היעדרה של הסכמה חופשית, יכולה לבוא גם לידי ביטוי במקרים שבהם מבצע העבירה מרמה את הקורבן, באשר לזהותו. העונש על עבירת האונס עומד על 16 שנות מאסר. כאשר עבירה זו נעשית באלימות או בצוותא, הרי שהעונש יכול לעמוד על 20 שנות מאסר.

מעשה סדום – גם עבירת מעשה סדום, קבועה בחוק העונשין. מדובר בעבירה שנוגעת להחדרה של איבר או חפץ, לפי הטבעת. לכן, להבדיל מעבירת האונס, שיכולה כלשון חוק העונשין, "להתבצע רק בנשים", עבירת מעשה סדום, היא עבירה שיכולה להתבצע גם כלפי נשים וגם כלפי גברים. העונש על עבירת מעשה סדום, זהה לעונש על עבירת אונס. עם זאת, קיימים סייגים בחוק העונשין, שהופכים את עבירת מעשה סדום לעבירה פחות חמורה.

מעשה מגונה – עבירה זו, קבועה גם היא בחוק העונשין והעונש בגינה יכול לעמוד על 7 שנים ואף על 10 שנים, בהתאם לנסיבות. ככלל, מעשה מגונה הוא מעשה שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני, למשל, נגיעה באיבר מין, נגיעה בישבן של אישה ועוד.
הטרדה מינית – כאמור, עבירה זו קבועה בחוק נפרד. לרוב, הטרדה מינית, נעשית באמצעות שיח ולא בהכרח באמצעות מגע, למרות שהחוק למניעת הטרדה מינית מגדיר גם עבירה של מעשה מגונה כעבירה של הטרדה מינית. העונש בגין הטרדה מינית נע בין 2-4 שנות מאסר. כמו כן, הטרדה מינית, היא כל התבטאות או ביזוי או התייחסות מינית משפילה לאדם אחר, שמבהיר שהוא אינו מרגיש בנוח עם האמירות הללו. גם מעשה של סחיטה מינית, מהווה הטרדה מינית.

מאפיינים של עבירות מין:

עבירות מין, נעשות בדרכים רבות ויש להן מאפיינים רבים. על סמך ניסיוננו כעורכי דין פליליים, נציג סקירה של מאפיינים אלו, כדלקמן:

שימוש בסם אונס – לא אחת, עבירות מין נעשות באמצעות שימוש בסם אונס, שהפך להיות שכיח בשנים האחרונות. מדובר בסם אשר מוחדר לשתייה, אשר גורם למי שנוטל אותו לשכוח כל דבר שנעשה וכן לאחר מספר שעות, שרידיו נעלמים מן הגוף. כך שקורבן לעבירת מין, שנטל/ה סם אונס, לא תמיד יזכור/תזכור את מה שנעשה.
הביטוי סמי אונס מתייחס לרוב לחומרים כימיים שנעשה בהם שימוש לצורך ניצול מיני. לרוב חומרים אלה מופקים בדרך כלל על ידי קטמינים ומרכיבים בשם Gbh או Gbl. התגובה של המשתמש בדרל כלל מאופיינת בטשטוש ההכרה ופגיעה קשה ביכולת בזיכרון. אחד המאפיינים הבולטים של סם האונס, שהוא חסר טעם וריח וקשה מאוד להבחין הימצאותו. בבדיקות דם ניתן לעיתים להבחין בשרידי הסם ביום שאחרי השימוש.

קושי ראייתי – מאפיין מהותי לעבירות מין, הוא העובדה שהראיות היחידות נגד החשוד, באות לידי ביטוי בגרסה של הקורבן, מול הגרסה של הנאשם. כלומר, בדרך כלל לא תהיינה ראיות נוספות נגד החשוד, מלבד גרסת הקורבן.

שיהוי – לא אחת, קורבן לעבירת מין משתהה בהגשת תלונה, בשל הקושי הרגשי והנפשי, מה שלא אחת, מקשה על ניהול הליך פלילי, בשל הזמן הרב שחלף.

קרבה – בניגוד לסברה הרווחת, חלק ניכר מעבירות המין, לא בהכרח מתבצע על ידי אדם זר שתוקף את הקורבן באמצע הלילה, אלא נעשה על ידי קרוב משפחה או מכר או אדם אשר יש עמו יחסי עבודה ועוד. אגב, בכל עבירת מין, כאשר העבירה נעשית בין אנשים שיש ביניהם יחסי כפיפות, העונש תמיד מחמיר יותר.

נעצרתי בחשד לעבירות מין – מה לעשות?

כפי שתיארנו במאמר זה, עבירות מין הן עבירות חמורות מאוד ולכן, במידה ונעצרתם בחשד לביצוע עבירת מין, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין פלילי בעל ניסיון.

קראו גם על: תלונות שווא בעבירות מין